Kredyt gotówkowy a pożyczka – czym to się różni?

W codziennym życiu pojęcia „kredyt” i „pożyczka” używane są praktycznie zamiennie. Reklamy i oferty, które otaczają nas z każdej strony powodują, że dla większości z nas kredyt i pożyczka to jedno i to samo. Chociaż dla osoby, która chce zdobyć dodatkową gotówkę różnica może okazać się niewielka, to już z prawnego punktu widzenia, różnice są znaczne.

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy może być udzielony tylko i wyłącznie przez bank na ściśle określonych zasadach zawartych w umowie kredytowej, która podlega prawu bankowemu. W umowie muszą być zawarte jasno określone informacje takie jak: cena, czyli wszystkie prowizje, opłaty, odsetki, które dolicza bank i ustalony termin zwrotu kredytu. Aby otrzymać kredyt musimy złożyć do banku wypełniony wniosek i wszystkie dokumenty, które są wymagane przez bank. Wówczas bank weryfikuje naszą zdolność kredytową, czyli ocenia naszą sytuację finansową i sprawdza czy spłata co miesięcznej raty uzyskanego kredytu jest realna. Jeśli wymagania stawiane przez bank nie zostaną spełnione, wówczas wniosek kredytowy zostanie odrzucony.

Co to jest pożyczka?

W odróżnieniu od kredytu, pożyczki może udzielić każdy kto akurat posiada wolne środki pieniężne. W przypadku pożyczki do kwoty 500,00 zł nie trzeba nawet zawierać umowy na piśmie, a wszelkie przepisy dotyczące pożyczek reguluje kodeks cywilny. Pożyczki może udzielić zarówno bank, instytucja pozabankowa, jak również osoba fizyczna, prawna, czy też każda instytucja będąca właścicielem pożyczanych pieniędzy. Termin zwrotu pożyczki nie musi być z góry określony, a koszt jej udzielenia może być nieodpłatny. Pożyczając pieniądze w banku na pewno zostanie doliczona prowizja i odsetki, jednak w sytuacji gdy pieniądze pożycza nam na przykład ktoś z rodziny, rzadko się zdarza aby pobierał od nas dodatkowe opłaty.

Zobacz także:  Jak ochronić interesy przy zaciąganiu kredytu gotówkowego?

Na pierwszy rzut oka kredyt nie różni się niczym od pożyczki. Jednak gdy bliżej przyjrzymy się tym pojęciom zauważymy, że różnica jest znaczna. Chociaż celem obu jest pozyskanie gotówki na określony cel, to forma zawarcia umowy może się różnić. Warto więc znać niuanse prawne przed podjęciem decyzji czy lepiej skorzystać z kredytu czy pożyczki.

W codziennym życiu pojęcia „kredyt” i „pożyczka” używane są praktycznie zamiennie. Reklamy i oferty, które otaczają nas z każdej strony powodują, że dla większości z nas kredyt i pożyczka to jedno i to samo. Chociaż dla osoby, która chce zdobyć dodatkową gotówkę różnica może okazać się niewielka, to już z prawnego punktu widzenia, różnice są…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.